«SĪPOLU CEĻA PASAKU PILS UN PEIPUSA PIEKRASTES ŠARMS!»
Apmeklētās vietas brauciena laikā: Mustve – Kallaste – Alatskivi – Kolkja
Agri no rīta izbraukšana no Rīgas (DUS NESTE, Dzirnavu un Satekles ielas krustojums). Pārbrauciens uz Igaunuju. Pa ceļam, pietura kafijas pauzei.
Apmeklēsim Mustves vecticībnieku muzeju. Te iespējams apskatīt vecticībnieku tradicionālo apģērbu, sadzīves priekšmetus, rokdarbus, darba rīkus, fotogrāfijas, grāmatas un citus materiālus. Krievijas vecticībnieki (staroveri) nemainīgi seko savām reliģiskajām tradīcijām jau vairāk nekā 1000 gadu. Igaunijā ir 11 vecticībnieku draudzes ar aptuveni 15 000 locekļu. Tradicionālā vecticībnieku dzīvesvieta ir Peipusa ezera piekraste.
Dodamies tālāk, gar Peipusa ezera krastu uz vēl vienu Sīpola ceļa pilsētiņu – Kallasti. Šeit redzēsim garāko Igaunijā smilšakmens stāvkrastu – Kallastes stāvkrastu. Tā garums sasniedz 930 metrus, bet augstākais punkts ir 8 metri. Paisuma laikā ūdens līmenis paceļas, viļņi sitas pret krastu, un tā rezultātā, smilšakmens atsegumos, ir izveidojušās daudzas alas - lielākās no tām ir 1,5 metrus augstas un līdz pat 6 metriem dziļas.
Tālāk mūsu ceļš ved uz Alatskivi, kur apmeklēsim Pasaku pili uz Igaunijas austrumu robežas. Šeit iepazīsimies ar vienas ģimenes dzīvi un vēsturi, kura dzīvoja šeit 100 gadus atpakaļ un noklausīsimies dažādus stāstus un leģendas. Alatskivi pils kopā ar Sīpolu ceļa reģionu pārstāv vienu no Dienvidigaunijas atklāšanas cienīgām vietām, kas ir ieteiktas iepazīšanai projekta "Dzīve uz divu pasauļu robežas" ietvaros, vērojot caur National Geographic spilgti dzeltenajiem logiem.
Aiz akmens sētas, kas ieskauj pili, atrodas vecs muižas laika ledus pagrabs, kas ir guvis jaunu elpu – šeit notiek Alatskivi amatniecības vīnu degustēšana. Tieši šajā vēsturiskajā ēkā var iepazīt vietējo kultūru, kā arī amatniecības augļu un ogu vīnus. Degustēšanas darbnīcā izmēģināsim piecus dažādus vīnus, kā arī, tie, kuri vēlās, varēs piedalīties minēšanas spēlē par vīna sastāvdaļām. Vīna meistars sniegs pārskatu par vīna pagatavošanas procesu, brīnišķīgo Alatskivi muižu un vietējām garšām.
Dienas izskaņā, dodamies uz īstu Sīpolu saimniecību, uz kurieni ir vērts doties tad, kad sīpoli sāk nogatavoties: pie saimnieka var iegādāties dažādu šķirņu sīpolus jebkurā daudzumā, kā arī savītus sīpolus, bet pie saimnieces, kura gatavo mutē kūstošus sīpolu pīrādziņus, pagaršosim šo īpašo gardumu! Saimnieks iepazīstinās ar vecticībnieku tradicionālās sīpolu audzēšanas metodēm un mūsdienu dārzkopības ieteikumiem.
Vēlu vakarā atgriešanās Rīgā.