«Ziepju burbuļi un Medus ķirbji ar vīna garšu!»
Apmeklētās vietas ceļojuma laikā: Ezervanna ziepju darbnīca – Medus pils, medus degustācija – daiļā Kukšu muiža – ķirbju karaliste, ķirbju degustācija – mājas vīnu ražotne un gardo vīnu degustācija
Agri no rīta izbraukšana no Rīgas. (DUS NESTE, Satekles un Dzirnavu ielas stūris). Pārbrauciens uz Zemgales pusi.
Pirmā pietura, Ezervanna ziepju darbnīca. Vieta atrodas klusā, ainaviskā vietā. Pie mājas ir skaists dārzs ar diviem dīķiem. Meistare savas ziepes, kuras dēvē par ziepēm ar raksturu, gatavo no dabiskām izejvielām, kurām pievieno daudzveidīgas piedevas. To vidū – arī ārstniecības augi, kas aug pašas dārzā vai savākti tuvākajā apkaimē. Katrai ziepītei savs raksturiņš, sastāvs, forma un aromāts. Gaišajā darbnīcā top ne tikai ziepes, bet arī skrubji, vannas piedevas, sejas un ķermeņa krēmi, lūpu balzams. Ziepju darbnīcā mums demonstrēs, kā tiek vārītas ziepes, sniegs padomus ķermeņa kopšanā. Būs iespēja apgūt prasmi ziepju veidošanā vai vannas bumbu taisīšanā. Skaisti iesaiņotu savu īpašo veidojumu varēsiet paņemt līdzi kā suvenīru vai dāvaniņu.
Tālāk dodamies ciemos pie pieredzējuša bitenieka Jāņa! Īstā Medus pilī atklāsim medus daudzveidību, piedalīsimies monofloro medus degustācijā un salīdzināsim to ar tehnoloģijas radītu dabīgu medus maisījumu. Drosmīgākie var sadraudzēties ar bitēm, un uzrīkot fotografēšanos. Protams, šo dzintara krāsas saldumu katrs varēs arī nopirk līdzņemšanai uz mājām.
Senajā godībā atkal atmirdz Latvijas kultūrvēsturiskais mantojums - Kukšu muiža. Ļausimies neaizmirstamajai muižas atmosfērai - šeit apstājas laiks, un var sajust pagājušo gadsimtu elpu. Greznie paklāji, mirdzošās lustras, antīkās mēbeles, gleznas, sienu gleznojumi un greznie logu dekori ieved neatkārtojamā Kukšu muižas pasaulē. Katra telpa glabā savu stāstu par ēku īpašniekiem un aizgājušo gadsimtu mainīgo gaumi. Brīvs laiks pastaigai un atpūtai, laiks pusdienām, kuras varat ieturēt muižas restorānā, vai muižas parkā ir iespēja ieturēt nelielu pikniku ar līdzi paņemtu sviestmaizi.
Dodamies uz ķirbju karalisti! Šeit, zemnieku saimniecībā, ķirbjus audzē aptuveni 30 ha platībā un tā ir viena no lielākajām šīs saules ogas audzētājām Latvijā. Šobrīd te audzē aptuveni 40 dažādas šķirnes, kas iedalāmas 7 grupās: sviesta, muskata, spageti, ozolzīļu, rieksta un vēl citās. Katra šķirne ir atšķirīga ne vien pēc izskata, bet arī pēc garšas, un ar tiem var eksperimentēt, piemēram, ēst svaigus, vārītus vai ceptus, kamēr katrs atrod to garšu, kas vislabāk patīk. Te savu ķirbīti atradīs arī tas, kas mēdz skaļi deklarēt: „Es ķirbjus neēdu!”. Saimniecības apmeklējuma laikā varēs apskatīt cik dažādi var būt ķirbji un kā tie aug. Katram tiks dota iespēja nobaudīt cik atšķirīgas ir ķirbju garšas un pārliecināties, ka tie nemaz nelīdzinās viens otram, bet atšķiras it visā.
Dienas izskaņā dodamies baudīt īstus mājas vīnus. Tumes pusē esošā bioloģiskā zemnieku saimniecība audzē dažādas ogas – zemenes, avenes, ķiršus, upenes, cidonijas, aronijas, ērkšķogas, no kurām gatavo mājas vīnus. Starp tukumnieku iecienītākajiem te ir ķiršu, ābolu un mežābolu vīni. Nodegustēsim dažādus vīnus, un katrs varēs izvēlēties sev visgardāko. Protams, to gardāko, varēs arī atvest mājiniekiem!
Vakarā atgriešanās Rīgā.